Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Październik 2022

Październik rozpoczęliśmy od spaceru do Parku im. J. Porazińskiej. Staraliśmy się zauważyć, jakie zmiany nastąpiły w przyrodzie. Zbieraliśmy kolorowe liście, kasztany, żołędzie, którymi po powrocie do przedszkola, ozdobiliśmy nasz kącik przyrodniczy. Udało się nam również obserwować wiewiórki.

W tym miesiącu poznawaliśmy jesienne owoce i warzywa, dlatego udaliśmy się na pobliski stragan. Kupiliśmy kilka jabłek i gruszek, przy okazji ucząc się dobrych manier – staramy się zawsze używać słów „dzień dobry”, „do widzenia”, „proszę”, „dziękuję”. Był to też dobry moment, by uczyć się posługiwania się pieniędzmi. Z zakupionych owoców przygotowaliśmy pyszne smoothie. Mówiliśmy o tym, jak ważne jest spożywanie tego rodzaju produktów, wymieniliśmy witaminy występujące w owocach. Każdy spróbował kilka rodzajów smoothie – do jednych dodaliśmy kiwi, do innego cytryny – i wyraził swoje wrażenia smakowe.

Odbył się także Dzień Dyni, podczas którego każde dziecko otrzymało dynię ozdobną. Za pomocą flamastrów, bibuły i innych materiałów plastycznych dzieci tworzyły dyniowe postacie wg własnych pomysłów. Jedną z dyń przekroiliśmy, by zobaczyć, co znajduje się w środku. Mówiliśmy o wykorzystaniu dyni w kuchni, o jej walorach smakowych i zdrowotnych.

Rozpoczęliśmy naukę liter – umiemy rozpoznać już niektóre samogłoski: O, A, I, E. Staramy się wyróżniać te głoski na początku wyrazów, dzielimy wyrazy na sylaby, kreślimy kształty literopodobne. Podejmujemy także pierwsze próby czytania, opierając się na Metodzie Krakowskiej i książeczkach prof. Jagody Cieszyńskiej. Poznaliśmy również liczby i cyfry 1, 2, 3.

W październiku świętowaliśmy urodziny Lidzi.