KLAUZULA INFORMACYJNA

Pomoc dla dziecka krzywdzonego w okresie epidemii

W rodzinach, w których istnieje uzasadnione podejrzenie wystąpienia zagrożenia dobra, życia lub zdrowia dzieci, należy zwrócić się o pomoc do np. funkcjonariuszy policji, którzy zweryfikują sytuację tych rodzin. W zakładce Dla Rodziców/Chronimy dzieci znajduje się wykaz instytucji pomocowych oraz innych materiałów dla dzieci i dorosłych dotyczących szeroko pojętego bezpieczeństwa dzieci.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oferuje następujące formy wsparcia i pomocy dla profesjonalistów oraz rodziców i dzieci krzywdzonych w okresie epidemii:

• Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę
  • Telefon dla Rodziców i Nauczycieli 800 100 100 − aktualne informacje na stronie: 800100100.pl/aktualnosci
  • Informacje prawne online dotyczące problemu krzywdzenia dzieci:opiekun@fdds.pl

Inne infolinie pomocowe:

• Centrum Praw Kobiet, tel. 600 070 717 − codziennie w godz. 10.00−16.00, dla osób które znalazły się w trudnej sytuacji i potrzebują natychmiastowego interwencyjnego wsparcia.
  • Policyjny telefon zaufania do przeciwdziałania przemocy w rodzinie 800 120 226

• Policyjna linia specjalna "Zatrzymać przemoc" 800 120 148.

• Stowarzyszenie Niebieska Linia, tel. 800 120 002 − czynny 24 godziny, dla ofiar przemocy w rodzinie.
  • Feminoteka, tel. 888 883 388 –– pon.--pt. w godz. 8.00−20.00, dla kobiet doświadczających przemocy (w tym kobiet transseksualnych), mieszkających w Warszawie.
  • Poradnia Telefoniczna „Niebieskiej Linii” IPZ, tel. 22 668 70 00 − codziennie, w godz. 12.00−18.00, dla ofiar przemocy w rodzinie, tel. 800 70 22 22 − czynny 24 godziny, wsparcie dla osób w stanie kryzysu psychicznego.
  • Instytut Psychologii Zdrowia, tel. 116 123 –– codziennie, w godz. 14.00−22.00.
  • Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, tel. 516 060 173, telefon działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00––15.00 dla dzieci, młodzieży i rodziców zamieszkałych w dzielnicy Wola.
  • Telefon zaufania dla osób starszych, tel. 22 635 09 54 –– poniedziałki, środy i czwartki w godz. 17.00−20.00. • Bezpłatny telefon wsparcia dla osób po stracie bliskich, tel. 800 108 108 − od poniedziałku do piątku, w godz. 14.00−20.00.

Aplikacje i strony internetowe:

• Wszystkie oddziały CPK udzielają bezpłatnych porad prawnych i psychologicznych przez telefon i Skype, można rejestrować się telefonicznie w poszczególnych oddziałach: https://cpk.org.pl/kontakt/
  • Mapa miejsc w Polsce, w których można otrzymać pomoc: https://bit.ly/2JKFalL
  • Twój parasol - aplikacja dla ofiar przemocy w rodzinie, udaje aplikację pogodową, po dwukrotnym kliknięciu w ikonę zachmurzenia pojawia się panel pomocy (dostępne dla systemów: Android i iOS). Więcej informacji: https://twojparasol.com/

Jeśli słyszysz lub podejrzewasz, że w Twoim sąsiedztwie ma miejsce przemoc – zadzwoń na policję: 112 lub na telefon interwencyjny Centrum Praw Kobiet: 600-07-07-17.

Jeśli wiesz, że w Twojej rodzinie lub u kogoś znajomego miała miejsce przemoc domowa – skontaktuj się z tą osobą, upewnij się, czy jest bezpieczna."