Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Klub Młodego Odkrywcy

Na październikowych zajęciach Klubu Młodego Odkrywcy zajmowaliśmy się tematem "Było sobie życie - tajemnice ludzkiego ciała". 

Na zajęciach zaglądaliśmy do ludzkiego ciała i oglądaliśmy narządy, które się w nim kryją. Łatwo się je wyjmowało i co chwila naszym oczom ukazywało się coś nowego. Trzeba było mieć dobrą pamięć, żeby je potem włożyć na właściwe miejsca. Najdłużej skupiliśmy się na płucach. Oglądaliśmy film na kanale Nauka.To lubię Junior. Są tam bardzo fajne filmiki edukacyjne dla dzieci podejmujące różnorodne tematy. Zachęcamy do oglądania. Wspólnie wykonaliśmy model płuc z plastikowej butelki, słomki do napojów w dwóch baloników i przekonaliśmy się, że to naprawdę działa !

Niestety zdjęcia gdzieś zaginęły. : ( 

W styczniu eksperymentowaliśmy z wodą. Dowiedzieliśmy się czym jest zjawisko podciśnienia, na przykładzie eksperymentu pt. "Słoikowa pompa". Początkowo zabarwiliśmy wodę za pomocą niebieskiej farby akwarelowej, a następnie zapaloną świeczkę ułożyliśmy na wodzie. Kolejnym krokiem, który wykonaliśmy było przykrycie świeczki słoikiem. Teraz wystarczy uważnie obserwować...iiii....woda w całości została wessana do środka słoika! Dowiedzieliśmy się, że jest to możliwe przez to, że tlen zawarty w powietrze został zużyty w procesie spalania, przez co świeczka zgasła. Kiedy świeczka zgasła, powietrze wewnątrz ochłodziło się , przez co zmniejszyło się ciśnienie wewnątrz naczynia. Wytworzyło się podciśnienie, które zassało wodę do środka. Trudne zagadnienie okazało się być super zabawą!

Trudno jest robić zdjęcia i eksperymenty jednocześnie, ale wreszcie udało się! Choć telefon potem trochę się lepił...  Możecie zobaczyć, ile radości mam to sprawia! 

Na ostatnich zajęciach robiliśmy masę sensoryczną Slime. Mieszaliśmy klej i płyn do prania. A następnie czarodziejski proszek, który okazał się zwykłą sodą spożywczą zamienił naszą gęstą ciecz we wspaniałą rozciągliwą masę.